Vær med, når vi åbner Maria Nordins udstilling, Overload, med en overflod af stærke akvareller i sarte farver, lyserøde drinks og åbningstale med Jesper Wung Sung.
Glæd dig til at opleve svenske Maria Nordins uimodståelige univers af pasteller, når hun for første gang udstiller solo på et museum uden for sit hjemland.
Maria Nordin er en spirende og samtidig allerede anerkendt kunstner, som vi nu har den store fornøjelse at byde velkommen på Kunsten. Hendes fascinerende malerier, der fastfryser menneskekroppen ”på overarbejde” i forskellige positioner, byder på både fine, sanselige og foruroligende oplevelser.
På åbningsdagen er Maria Nordin selv til stede, og du kan være så heldig at få en signeret udstillingsplakat og katalog med hjem.
Du skal også møde den prisbelønnede, danske forfatter Jesper Wung Sung, der har skrevet tekster til udstillingskataloget. Nyd en Pink Drink fra Maria Nordins farvepalet og lyt med, når Jesper Wung Sung introducerer hendes enestående udstilling Overload.
17.30: Baren åbner i forhallen
Køb en fancy Pink Drink, bobler og andet godt til ganen.
17.45: Åbningstaler
Velkomst ved direktør Lasse Andersson.
Introduktion til udstillingen ved forfatter Jesper Wung Sung.
18.00: Udstillingen åbner
Oplev udstillingen og spørg endelig Kunstens ’Spørg mig’-guider, som er til stede i udstillingen indtil kl. 20.00.
18.00: Kunstnersignering
Maria Nordin signerer kataloger og plakater i forhallen.
19.00: Maria Nordin-middag
Brasserie Kunstens dygtige kokke har skabt en særlig treretters menu med inspiration i Maria Nordins pastelunivers. Køb billet til middagen senest en uge før udstillingsåbningen.
Menu
(En Smag af Overload)
Forret
Marmoreret hvid fisk – Beder – Urter – Syrnet fløde med urteperler - Sprødt
Hovedret
Braiseret kalv – Rødder med urter – Skalotteløg med timian – Kraftig sauce
Dessert
Hvid chokolade - Mild lakrids – Rosenpeber – Sprøde marengsflager
22.00: Museet lukker. Tak for i aften.
Foto: Maria Nordin, Wild Streams, 2023, Kunsten Museum of Modern Art Aalborg, Foto: Felix Berg.