Kunstneren Bruno Kjær startede den 3. september 2007 sit kunstprojekt "De Lyttende", som kan ses rundt i Aalborg Kommune.
Der vil i det kommende år være mulighed for at møde "De Lyttende" et eller andet sted i Aalborg Kommune.
Projektet er støttet økonomisk af Skole- og Kulturudvalget i Aalborg Kommune og gennemføres i samarbejde med Teknik- og Miljøforvaltningen, Politi, Falck og Nordjyllands Kunstmuseum.
Som kunstner arbejder Bruno Kjær med installationer og finder ofte nye og anderledes ”rum” at vise sin kunst i. I 2006 lavede han en stor udstilling ”Ukendt landskab” i det nu nedlagte kraftvarmeværk Nordkraft i Aalborg. Bruno Kjær har tidligere lavet sine installationer i beskyttelsesrum, gjort brug af Limfjordsbroen, Kildeparken, Eternitfabrikken, Aalborg. Bruno Kjær har solgt til flere offentlige institutioner og modtaget flere legater.