En sommerdag ved Vesterhavet kan være kedelig, uforståelig, frygtindgydende, magisk og fuldstændig overvældende. I hvert fald hvis man hedder Rikke Bakman og er 6 år gammel.
I dag er Rikke Bakman billedkunstner, og hun udgav tidligere på året en erindringsroman, der udelukkende består af tegninger. Her skildrer hun en feriedag med sin familie i 80'erne. Nu udstiller KUNSTEN i Aalborg en række tegninger fra romanen, som er et godt eksempel på, hvordan tegninger kan være et historiebærende element i sig selv.
Med en fintfølende blyantsstreg skildres barndomslandet med indføling og sympati og et sprogøre, som er præcist registrerende og guddommeligt morsomt. I Europa og USA er selvbiografiske tegneserier en etableret genre, men i Danmark har vi – hidtil – i høj grad stadig haft dem til gode. Men tegneseriemediet egner sig fortrinligt til selvbiografi, fordi tegnerens personlighed ikke kan undgå at komme til syne i selve stregen – foruden selvfølgelig i ord og handling.
Om kunstneren
Rikke Bakman (f. 1980) er opvokset i Nordjylland, hvor hendes grafiske roman også foregår. Hun dimitterede fra Det fynske Kunstakademi og Serieskolan i Malmö i 2009. Hun debuterede med Tag mig med i 2007 og har medvirket i diverse antologier og udstillinger.