Vær med, når vi fejrer Danmarks smukkeste kunstmuseum. Med fri entré for alle, gratis fødselsdagskage, kreative aktiviteter, plakatudsalg i butikken og bobler på husets regning til Brasseriets spisende aftengæster.
For at deltage i Kunstens fødselsdag skal du tilmelde dig og evt. ledsager. Din tilmelding gælder hele dagen – du tilmelder dig via denne formular. Når du tilmelder dig, skriver du dig samtidig op til vores nyhedsbrev, hvis du ikke allerede modtager det – og du deltager i konkurrencen om flotte kunstplakater og årskort til Klub Kunsten + Utzon.
Kunstens fødselsdag er for alle uanset om du er 2 eller 100 år, garvet museumsgæst eller ny og nysgerrig. Er det allerførste gang du besøger Kunsten lover vi at tage ekstra godt imod dig!
I løbet af dagen kan du besøge det kreative værksted Kunst-Lab, komme på guidede ture i udstillingerne med Kunstens ansatte, tage på dokumentarisk tidsrejse, når vi viser film i auditoriet eller smutte forbi butikkens plakatudsalg.
Og så kigger dygtige unge musiktalenter fra Aalborg kulturskole forbi med festlige, musikalske indsalg. Programmet for dagen opdateres løbende.
På fødselsdagen deltager du i konkurrencen om at vinde en valgfri plakat fra butikken eller et årskort til Klub Kunsten + Utzon. Når du tilmelder dig eller tjekker ind med dit årskort er du automatisk med i puljen. Selvom du er årskortholder må du stadig gerne tilmelde dig her, så vi ved nogenlunde hvor meget kage, vi skal sørge for at bage.
Brasserie Kunsten har udover store mængder kage sørget for, at alle spisende gæster får et glas bobler med til aftensmaden. Vi regner med mange gæster og anbefaler derfor, at du booker bord. Husk at du med årskort får du 10 % rabat i Brasseriet.
Foran Butik Kunsten vil der være fødselsdagsrabatter på nogle af butikkens fine produkter. Find flotte madbokse til picnic eller tapas til 50 kr., de fineste børnemalebøger til 49 kr. og lækre tørklæder med 50 % rabat. Tilbuddene gælder kun den 4. juni.
Kl. 10.00-20.30:
Kreative workshops for alle:
Drop-in workshop
I udstillingen Places to Dream kan du fange et særligt øjeblik med museets kamera med inspiration i udstillingen. Du bliver guidet af Kunsten Kreativitarium og får dit værk med hjem på et analogt polaroid-foto. Alle kan være med!
Værksted – drop-in
Kig forbi Kunst-Lab, hvor du kan slippe skaberkraften fri og bruge din kreativitet ved at bidrage til den store fællesskabte collagevæg. Alle kan være med!
Kl. 10.30
Fødselsdagskage
Forhallen
Gratis kage uddeles i forhallen så længe, der haves (1 stk. per person). Det vil være muligt at købe kaffe, the og andre drikkevarer.
Kl. 10.30, kl. 13.00 og kl. 18.00
Tag på dokumentarisk tidsrejse
Auditoriet – Drop-in
Se de gamle DR-dokumentarer fra museets opførelse og åbning. ”Et museum og dets skaber” samt ”Bare et levende hus" vises i Auditoriet (tre film, der i alt varer 80 minutter)
Kl. 10.30-20.20
Mød Kunstens ansatte på personlige guidede ture
Forhallen – 20 min. med start i forhallen kl. .00 og .30
Tag med os på en guidet tur. Du skal høre om, hvad Kunsten er for et sted og hvad der foregår 'behind the scenes'. Måske får du en røverhistorie med på vejen.
Der er begrænsede pladser på de guidede ture. Henvend dig i informationen for at reservere plads.
Kl. 16.00-17.00
Dygtige MGK-musikelever fra Aalborg Kulturskole spiller op til fødselsdagsfest
Forhallen
Kl. 17.15-17.30
Aalborg Katedralskoles Kammerkor synger de bedste fra repertoiret
Forhallen
Kl. 20.00
Få det sidste med
Tag med på dagens sidste guidede tur eller kig forbi Kunst-Lab inden de lukke kl. 20.30.
Forhallen eller Kunst-Lab
Kl. 21.00
Museet lukker – tak for i dag!